Radi by sme Vás informovali, že 30.11.2019 v sobotu o 8:00 začína predaj 0 € Euro bankovky s témou Národný park Malá Fatra.
Predaj bude v Terchovej v Turistickom centre, ul. Sv. Martina 1, 013 06 Terchová

Cena za kus: 3 €
Náklad: 10 000 kusov
Podmienky predaja: Bankovky sa budú predávať od čísla 101. Čísla od 101 po 1101 budú limitované a to 5 kusov na osobu.

Popis bankovky:
Po erobankovke s nulovou hodnotou, ktorá sa viaže k jednému z najkrajších regiónov Slovenska – okoliu Terchovej, s námetom legendárneho národného hrdinu Juraja Jánošíka vychádza z rúk Akad. mal. Stanislava Lajdu ďalšia s námetom prírodných krás a turistických atrakcií. Terchová, Vrátna a vôbec celá prírodná rezervácia Malá Fatra sú ich klenotnicou a tým i neodolateľným lákadlom. Bolo ťažké vybrať námety na tak malý priestor, ktorý bankovka umožňuje. Napriek tomu sa podarilo skĺbiť niekoľko najatraktívnejších z nich.

Začnime s unikátnymi skalnými útvarmi v oblasti Tiesňav, ktoré vyčarovala príroda a ktoré pre svoj typický tvar dostali priliehavé názvy Mních, Ťava a Skalné mesto. V pravej časti ilustrácie autor zobrazil rebríky nad vodopádmi Dierového potoka, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou Dolných, Nových i Horných Dier. V ľavej časti zakomponoval Symbolický cintorín vo Vrátnej, ktorý je pripomienkou obetí, ktoré si vyžiadala nádherná, ale často i krutá príroda. Nad všetkým dominuje silueta Veľkého a Malého Rozsutca, monumentálnych kamenných brál, ktoré patria k jedným z najkrajších na Slovensku. Oba vrcholy sú doplnené údajmi o ich nadmorskej výške. Na lúkach pod ich zalesnenou časťou môžeme vidieť úzke políčka so stohmi sena, ktoré vyjadrujú, že čarovná krajina bola i živiteľkou miestneho pracovitého a skromného ľudu.

Kresba ceruzou je citlivo doplnená aj o zástupcu miestnej flóry Horcokvet Clusiov /Ciminalis clusii/, ktorého fialovomodrá farba žiari na kamenných vápencových útesoch. V oblakoch sa vznáša párik majestátneho Orla skalného /Aquila chrysaetos/, ktorý je charakteristickým predstaviteľom nielen bohatej fauny, ale aj symbolickým živočíchom našich kultúrnych a politických dejín.

Veríme, že nová bankovka bude nielen žiadaným zberateľským artefaktom, atypickým suvenírom, ale bude aj reklamou a výzvou pre ľudí, ktorí túto krásnu časť Slovenska ešte nepoznajú.

BU 0 euro souvenir mala fatra