janosikove dni 2020

 

 

Ako budú vyzerať Jánošíkove dni 2020.Na piatkovom zasadnutí festivalového organizačného štábu (5. jún) sme schválili definitívnu verziu programu, ktorá bude dôsledne rešpektovať všetky aktuálne zdravotné, hygienické, epidemiologické a bezpečnostné opatrenia. Samozrejme, dôsledne budeme rešpektovať aj stanovený počet maximálne 1000 osôb na celé podujatie. Podľa našich informácií je to stanovené práve takto, a nie tisíc osôb na každý jeden festivalový program.


Na piatkovom zasadnutí festivalového organizačného štábu (5. jún) sme schválili definitívnu verziu programu, ktorá bude dôsledne rešpektovať všetky aktuálne zdravotné, hygienické, epidemiologické a bezpečnostné opatrenia. Samozrejme, dôsledne budeme rešpektovať aj stanovený počet maximálne 1000 osôb na celé podujatie. Podľa našich informácií je to stanovené práve takto, a nie tisíc osôb na každý jeden festivalový program.
Na základe uvedeného, ako i odporúčaní regionálnych hygienikov prijal organizačný štáb Jánošíkových dní programový variant, ktorý by nám mal umožniť realizáciu festivalu. Oproti pôvodne zamýšľanému bohatému programu pôjde o výrazne zredukovaný variant obsahu podujatia. Mnohí ľudia sa istotne budú pýtať, či má zmysel robiť festival v takomto krajne obmedzenom režime. Pre organizátorov Jánošíkových dní však ide o principiálnu otázku. Nechceli sme za nijakých okolností pripustiť zrušenie ročníka v roku 440. výročia prvej písomnej zmienky o Terchovej. Prípadné zrušenie ročníka by bola tiež neodpustiteľná "morálna facka" našim predchodcom, ktorí v minulosti konanie Jánošíkových dni obetavo a nezištne zachraňovali aj za krajne nepriaznivých poveternostných podmienok (prudké lejaky, povodeň) a účinkovania iných negatívnych faktorov. Aj preto sú Jánošíkove dni silnou značkou, aj preto na náš festival chodieva od jeho vzniku v roku 1963 také obrovské množstvo záujemcov. Tento rok masy ľudí prísť nemôžu, pevne však veríme, že o rok to bude zas "po starom". V tomto roku. sa drvivá väčšina z nich bude musieť uspokojiť aspoň s priamymi televíznymi a rozhlasovými prenosmi, respektíve záznamami. Viac ani pri najlepšej vôli pre našich priaznivcov urobiť nemôžeme a vopred im ďakujeme za porozumenie.

A tu sú odpovede na otázky redakcie týždenníka MY Žilinské noviny

MY ŽILINSKÉ NOVINY: Nad akou verziou Jánošíkových dní uvažujete? Ktoré programy sa budú môcť uskutočniť, ktoré nie?
ODPOVEĎ: Pôjde o verziu, ktorá umožní realizáciu festivalu za dôsledného rešpektovania všetkých platných opatrení súvisiacich s bojom proti pandémii koronavírusu. Uskutočnia sa len komorné programy v interiérových priestoroch (Terchovská galéria umenia, budova obecného úradu, kultúrny dom a relaxačno-informačné centrum v Terchovej, Makovického dom v Žiline)

MY ŽILINSKÉ NOVINY: V ktorých dňoch by sa konal program? Boli by jeho súčasťou aj komornejšie programy mimo amfiteátra? Bude v tomto roku šapitó?
ODPOVEĎ: Festival sa uskutoční v pôvodnom dátume, čiže v dňoch 29. júla až 2. augusta. Programy v amfiteátri sa z dôvodu hygienických a bezpečnostných rizík konať nebudú, oželieť musíme aj šapitó, ktoré tento rok nepostavíme. Pokiaľ ide o komornejšie folklórne programy a výstavy, uskutočnia sa v Terchovskej galérii umenia, kultúrnom dome a relaxačno-informačnom centre v Terchovej a Makovického dome v Žiline. .

MY ŽILINSKÉ NOVINY: Ráta sa s trhom a atrakciami?
ODPOVEĎ: Nebude nič.

MY ŽILINSKÉ NOVINY: Ráta sa s vozovým sprievodom?
ODPOVEĎ: Veľmi nám to je ľúto, ale 53. konský vozový sprievod ani pri najlepšej vôli zrealizovať nemôžeme. :

MY ŽILINKSÉ NOVINY: Môžete upozorniť na niektorých účinkujúcich?
ODPOVEĎ: Priestor dostanú len súbory, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia. Na rozdiel od Východnej, Detvy, Myjavy či iných lokalít, ktoré v tomto roku zrušili svoje festivaly, disponuje Terchová obrovským tvorivým potenciálom. Chceme naň otvorene poukázať, a i takto v rámci obmedzených možností naplniť kľúčové slovo tohtoročných Jánošíkových dní - otcovizeň, bezprostredne súvisiace so 440. jubileom vzniku obce Terchová.

Zdroj: janosikovedni.sk