DSC 1056 Začiatky pltníctva na najdlhšej slovenskej rieke sa datujú od 11. storočia. Rieka Váh bola jedinou  vhodnou a bezpečnou cestou pri osídľovaní severného Slovenska.
 Prvá novodobá pltnícka a raftingová spoločnosť vznikla v roku 1999 jej hlavnou náplňou je  obnovenie tradície pltníctva na Váhu, v jeho historicky najznámejšom úseku – v strečnianskej  júžine.

 

 

  

Minulosť

Začiatky pltníctva na najdlhšej slovenskej rieke sa datujú od 11. storočia. Rieka Váh bola jedinou vhodnou a bezpečnou cestou pri osídľovaní severného Slovenska. Strečniansky prielom pohorím znamenal pre pltníkov dobrodružstvo, ale tiež nezvyčajné zážitky prvých cestovateľov. Hlboký priesmyk s množstvom meandrov, vymyslených i skutočných nástrah s panenskou prírodou Malej Fatry, ktorému trónia dva hrady, bol úsekom, na ktorý sa tešili, i ktorého sa obávali. Plte sa plavili až z Liptova a obídenie brál Margita a Besná znamenal už bezproblémový let pltí do Dunaja a ďalej až do Čierneho mora. Plte ako najvýznamnejší prostriedok nákladnej i osobnej dopravy v minulosti koncom 19. a začiatkom 20 storočia, začala nahrádzať lacnejšia železničná doprava. Tridsiate roky minulého storočia sú považované za zánik pltníctva na Váhu.

Súčasnosť

Príroda si svoju nádheru a čaro zachovala a Prvá pltnícka a raftingová spoločnosť od roku 1999 realizuje myšlienku využiť potenciál krajiny a predstaviť ho formou turistickejatrakcie. Obnovenie tradičnej dopravy umožňuje návštevníkom zoznámiť sa s neobyčajným množstvom kultúrnych, historických, prírodných a technických zaujímavostí, ktoré poskytuje sedem kilometrov splavovaného úseku. O zaujímavostiach oboznamujú v odbornom výklade vodcovia plavidla – pltníci v krojoch. Splavovanie Váhu na pltiach je základom ponuky spoločnosti. Čaká Vás 7 kilometrový úsek s najkrajšími výhľadmi na okolitú krajinu, plavba po miestach opradených legendami a rozmanitými príbehmi. Tak neváhaj a nasedej!

Sezóna: 1. apríl – 31. október
Kapacita plte: 12 osôb
Počet pltí: 10 ks
Dĺžka splavovaného úseku: 7 km
Čas plavby (v závislosti od vodného stavu): 50 – 75 min.
Posádka; ovládanie plte: 2 pltníci
Sprievodné slovo (itinerár): slovensky, anglicky, nemecky, francúzsky
Cestujúci: od 3 rokov
Bezpečnosť cestujúcich: typová plť so základnými prvkami pasívnej bezpečnosti
plávacie vesty (do 10 rokov – povinné, nad 10 rokov podľa záujmu)

CENNÍK – PLAVBA PLŤOU
Dospelý – 10.- €
Dieťa do 10 rokov – 5.- €

Objednávky a podrobnejšie informácie na +421 908 331 449.

plte uteczmesta

 

Kde nás nájdete