bezky

Bežkovanie, alebo tiež beh na lyžiach nie je síce tak populárny ako alpské lyžovanie, ale vášnivý vytrvalostný športovci na neho nedajú dopustiť: pri behu na lyžiach v bežeckých stopách je nutné odrážať sa paličkami a to trénuje najmä ramená, paže a na to celú hornú časť tela. Výsledkom je vysoko efektívny vytrvalostný tréning pre celé telo! Upravované bežkárske trasy v Malej Fatre sa nachádzajú prevažne v idylicky zasneženej zimnej krajine obklopenej úchvatnú horskú kulisou.

Beh na lyžiach pochádza zo škandinávskych krajín. Rekreačne sú rozšírené tri druhy bežkovania: klasické, korčuľovanie a turistika. Klasické bežkovanie je lyžovanie vo vyfrézovanej stope. Korčuľovanie je pravidelné striedanie sklzu na jednej a druhej lyži na rovnom upravenom povrchu (podobné korčuľovaniu).

Dlhá tradícia

Bežecké lyžovanie má v regióne Malá Fatra skutočne dlhú a silnú tradíciu. Pravidelne sa tu konajú lyžiarske pochody a preteky. Požičovne lyží ponúkajú kompletné bežecké výstroje, takže ak ste bežecké lyžovanie doteraz neskúsili, máte možnosť. Vybrať sa môžete napríklad na Žilinskú stopu, Plynárenskú stopu, lyžiarsky pochod Jánošíkovým krajom alebo napríklad aj okolo Novobystrickej priehrady.

Vychutnajte si Malú Fatru na bežkách!

Podľa publikácie Alojza Ďurčanského "Lyžiarske bežecké trasy v okolí Žiliny" sme pre vás vybrali aj niekoľko bežeckých trás s východiskom a cieľom v Žiline:

bezeckastopa