P3120054

Skialpinizmus je pohyb na lyžiach vo voľnom horskom teréne. Stúpanie do kopca umožňuje špeciálné viazanie a pásy nalepené na sklznici. Tradičný skialpinizmus je voľný pohyb na lyžiach a vyhľadáva vo svojej extrémnej podobe strmé zjazdy a prvozjazdov. Prvý skialpinistické túry siahajú až ku koncu 19. storočia. Keďže neexistovali lanovky, bol všetok pohyb na lyžiach vtedy tak trochu skialpinizmus. Malá Fatra je ideálnym miestom pre začiatočníkov i profíkov v tomto krásnom športe.

Najlákavejšie na skialpinizmu sú určite zjazdy v čerstvom prašane. Často však tento sneh znamená najskôr namáhavý výstup, zakladanie stopy a tým zvýšená náročnosť pri ceste nahor. Pri pohybe v horskom teréne sú skialpinisti ohrozovania predovšetkým lavínovým nebezpečenstvom a pochopiteľne aj zranením pri prípadnom páde. K základnému vybaveniu skialpinistov patrí lavínový vyhľadávač (pípak), lopata a lavínová sonda, prilba. Lyže sú ľahšie ako klasické lyže, širšie a kratšie a majú na konci dutinu na pripevnenie háčiku u stúpacích pásov. Viazanie je konštruované tak, že je pri výstupoch pohyblivá päta. Viazanie je nastaviteľné do niekoľkých polôh pre stúpanie. Stúpacie pásy majú na jednej strane lepiacu vrstvu, ktorá sa prilepí na chôdzu hore na sklznici a druhá strana je z materiálu mohér, alebo umelého vlákna a zabraňuje kĺzaniu po snehu. Predtým sa pásy vyrábali z tulenie alebo sobie kožušiny a pripevnili sa remienky. Pre veľa túr sa odporúčajú aj železa, čo sú mačky na skialpinistické viazanie a pomáhajú zabrániť pošmyknutiu lyže v ľadovej stope. Skialpové topánky sa odlišujú od normálnych lyžiarskych topánok tým, že majú vnútorné topánku buďto na šnurovanie, alebo na suchý zips. Vonkajšia topánka je z plastiku, na päte je mechanizmus na prepnutie pohyblivosti topánky na chôdzu a zjazd. Ďalší rozdiel oproti klasickej lyžiarskej topánke je v podrážke. Skialpové topánky majú podrážku rovnakú ako topánky na vysokohorskú turistiku. Pri niektorých túrach na jar sa musí vyšliapať k hranici snehu pešo s lyžami na chrbte. Tiež sa lyže na niektorých túrach nechávajú kus pred vrcholom u tzv. Ski-depot, kde sa nechávajú lyže a cesta na vrchol pokračuje ľahšom lezením po skalnatom teréne.

Náš TIP na túru
Chleb a Veľký Kriváň na skialpoch

Tato túra je vhodná pre začiatočníkov, dá sa absolvovať za jeden deň, aj rozložiť na pohodový víkend. Trasa vede na Chleb a Veľký Kriváň, s prenocovaním na chate pod Chlebom.

1. deň: Zajacová – popri Snilovskom potoku až sem – Chata pod Chlebom – Chleb – Chata pod Chlebom

1. deň: Chata pod Chlebom – Snilovské sedlo – Veľký Kriváň – zlyžovanie sem – Chleb – Chata pod Chlebom – Zajacová

Objednávky sprievodca,výbavy a podrobnejšie informácie na +421 908 331 449.