Čo sa oplatí vidieť, najzaujímavejšie trasy:

Okolo Lúčanskej Fatry (110 km)
Popis trasy: Žilina - Bytčica - Lietavská Lúčka - Porúbka - Poluvsie - Rajecké Teplice - Kľače - Rajec - Šuja - Fačkov - Čičmany-rázcestie, (možnosť odbočenia do Čičmian - 6 km) – Fačkovské sedlo - Kľačno - Tmavá dolina – Kláštor pod Znievom - Slovany - Príbovce - Košťany nad Turcom - Martin - Vrútky - Strečno - Žilina.
Okruh vedie zaujímavou podhorskou krajinou s vyhliadkami na vlastné horstvo, ale aj na horstvá v okolí. Pri tejto túre je možnosť pešieho výstupu na Kľak (1351 m) s odbočením a odstavením vozidla vo Fačkovskom sedle. Taktiež možno odbočiť z Martina k dolnej stanici sedačkovej lanovky Martin-Stráne, lanovkou na Martinské hole a po tur. chodníku na Krížavu.

Okolo Krivánskej Fatry (115 km)
Popis trasy:Žilina - Strečno - Vrútky - Sučany - Turany - Šútovo – Rieka Váh (možnosť odbočenia k Šútovskému vodopádu po tur. ceste 49 m) - Kraľovany - Párnica - Lučivná (možnosť odbočenia do rekr. a lyž. strediska v Malej Lučivnej) – Zázrivá-rázcestie – Terchová (možnosť odbočenia do Vrátnej) - Belá - Krasňany - Gbeľany - Teplička nad Váhom - Žilina. Okruh prechádza zaujímavým Strečnianskym priesmykom. Z cesty sú veľmi dobré výhľady na Malú Fatru i na okolité horstvá. Pri odbočení do Vrátnej spoznáme najväčšie tur. - lyž. stredisko Malej Fatry. Odtiaľto sa môžeme vyviezť sedačkovu lanovkou do Snilovského sedla a vystúpiť na najvyšší vrch Malej Fatry Veľký Kriváň (1709 m).

Žilina - Vysoké Tatry (280 km)
Popis trasy:ŽILINA - STREČNO - KRAĽOVANY – ĽUBOCHŇA (KLIMATICKÉ KÚPELE) RUŽOMBEROK (barok. kláštor, pevnôstka sv. Žofie, Liptovské múzeum, galéria akad. maliara Ľ. Fullu, v blízkosti tur. a lyž. strediska Malinné) – za Ružomberkom vodná nádrž LIPTOVSKÁ MARA – LIPT. MIKULÁŠ
(ranogot. kostol, v 18. storočí zbarokiz., budova ONV v pôv. župnom dome, obrazáreň P. M. Bohúňa, literárno-hist. múzeum Janka Kráľa, múzeum Jánošíkovo väzenie, Múzeum vývoja ochrany prírody, Výskumný speleologický ústav, areál vodného slalomu, východisko do Jasnej a Demänovských jaskýň) - LIPTOVSKÝ HRÁDOK (zrúc. hradu, národopisné múzeum Liptova) - PODBANSKÉ (známe rekreačné stredisko) - ŠTRBSKÉ PLESO (liečebná osada a najvyššie položené tur. – lyž. stredisko vo Vys. Tatrách, jeho súčasťou je lyž. areál, v ktorom boli MS 1970) - STARÝ SMOKOVEC (najst. tatranský osada, adm. centrum Vys. Tatier, dolná stanica pozemnej lanovky na Hrebienok) - TATRANSKÁ LOMNICA (Múzeum TANAPu, dolná stanica kabínovej lanovky na Skalnaté Pleso a Lomnický štít, sídlo Správy TANAPu) - POPRAD (okresné mesto a východisko do Vys. Tatier, v kostole stredoveké fresky, ren. zvonica, Podtatranské múzeum) - TATR. ŠTRBA (najvyššie položená žel. stanica v ČSFR – 900 m) – Važec (pamätná izba akad. maliara Jána Hálu, ľudový odev, neďaleko obce Važecká jaskyňa) - VÝCHODNÁ (známa svojím folklórom, každoročne tu bývajú slávnosti piesní a tancov) - LIPT. HRÁDOK - návrat do Žiliny tou istou trasou ako je opísaná na začiatku. Dobré výhľady na okolité horstvá.

Žilina - Oravská vodná nádrž (200 km)
Popis mototrasy: ŽILINA - STREČNO - VRÚTKY - SUČANY - TURANY - ŠÚTOVO – RIEKA VÁH (možnosť odbočenia k Šútovskému vodopádu po tur. ceste 49 m) - Kraľovany - Párnica DOLNÝ KUBÍN (okresné mesto, do 1922 župné sídlo, žil a pôsobil tu P. O. Hviezdoslav, pochovaný je na tunajšom cintoríne, pred budovou Čaplovičovej knižnice je jeho socha a v budove jeho múzeum) - ORAVSKÝ PODZÁMOK (hrad, v súčasnosti múzeum, nár. kultúrna pamiatka) - HRUŠTÍN – BABÍN – LOKCA – ORAVSKÁ VODNÁ NÁDRŽ (známe tur. a vodácke stredisko, chaty, reštaurácia, kemping, salaš, centrálne parkovisko, lodenica, možnosť plavby loďou) - TVRDOŠÍN (got. drevený kostol z 1390, v interiéri cenné ľudové maľby) - PODBIEL (zachovalá typická ľudová zrubová architektúra, východisko do Západných Tatier) - SEDLIACKA DUBOVÁ (pozoruhodné drevené sypárne a zemiakové jamy) - ORAVSKÝ PODZÁMOK – DOLNÝ KUBÍN – PÁRNICA. Z Párnice smerom na Zázrivú a Terchovú podľa túry č. 2 až do Žiliny. Trasa vedie tur. hodnotným krajom Oravy s dobrými výhľadmi.

Žilina - Západné Tatry (200 km)
Popis trasy: ŽILINA - STREČNO - VRÚTKY - SUČANY - TURANY - ŠÚTOVO – RIEKA VÁH (možnosť odbočenia k Šútovskému vodopádu po tur. ceste 49 m) - Kraľovany – Párnica Okruh prechádza zaujímavým Strečnianskym priesmykom. Z cesty sú veľmi dobré výhľady na Malú Fatru i na okolité horstvá. PÁRNICA – ORAVSKÝ PODZÁMOK SEDLIACKA DUBOVÁ – PODBIEL (tu odbočíme z hlavnej cesty) - ORAVSKÝ BIELY POTOK – HABOVKA (vyznačuje sa svojskou architektúrou, zachovalé kroje sa líšia od ostatných oravských krojov) - ZUBEREC (ukážky svojrázneho ľudového staviteľstva, tzv. „zuberský dom") - BRESTOVÁ (stála expozícia ľudovej architektúry na Orave) - ZVEROVKA 1 037 m (poľana v Roháčskej doline, tur. chata, tur. stredisko). Môžeme pokračovať Roháčskou dolinou až po koniec cesty, kde je parkovisko. Návrat tou istou cestou alebo variantom z Párnice cez Terchovú do Žiliny.

Žilina - Prosiecka dolina (170 km)
Popis trasy: ŽILINA - STREČNO - KRAĽOVANY – ĽUBOCHŇA (klimatické kúpele) - RUŽOMBEROK (barok. kláštor, pevnôstka sv. Žofie, Liptovské múzeum, galéria akad. maliara Ľ. Fullu, v blízkosti tur. a lyž. strediska Malinné). Z Ružomberka pokračujeme výpadovkou na Poprad. Po prechode na autostrádu odbočíme smerom na Part. Ľupču. Na križovatke odbočíme smerom na Bešeňovú mostom ponad autostrádu a ponad Váh. Cez Bešeňovú smerom na Bobrovník a ďalej po okraji vodnej nádrže Liptovská Mara k odbočke doľava na Prosiek. LIPTOVSKÁ SIELNICA je novopostavená obec. Pôvodná obec bola zatopená vodnou nádržou Liptovská Mara. V PROSIEKU pri kult. dome odstavíme motor. vozidlo a pokračujeme po modrej značke cez Prosiecku dol. až na veľké pasienky Svorad. Za pasienkami je obec Veľké Bobrové, ktorú zanechávame po ľavej strane, a pokračujeme smerom do Kvačianskej doliny. Ňou do obce Kvačany a cez Dlhú Lúku späť k vozidlu do Prosieka. (Pešia túra 5 h).

Žilina - Liptovský Ján (190 km)
Popis trasy: ŽILINA - STREČNO - KRAĽOVANY – ĽUBOCHŇA (klimatické kúpele) - RUŽOMBEROK (barok. kláštor, pevnôstka sv. Žofie, Liptovské múzeum, galéria akad. maliara Ľ. Fullu, v blízkosti tur. a lyž. strediska Malinné) – za Ružomberkom vodná nádrž Liptovská Mara. LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ Po prechode autostrádou okolo Liptovského Mikuláša je po pravej strane socha „Žena s krčahom". Tu odbočíme doprava na LIPTOVSKÝ JÁN. Možnosť prehliadky Jánskej doliny a kúpanie v termálnom kúpalisku v obci. Návrat späť tou istou cestou.

Žilina - Demänovské jaskyne – Jasná (200 km)
Popis trasy: ŽILINA - STREČNO - KRAĽOVANY – ĽUBOCHŇA (klimatické kúpele) - RUŽOMBEROK (barok. kláštor, pevnôstka sv. Žofie, Liptovské múzeum, galéria akad. maliara Ľ. Fullu, v blízkosti tur. a lyž. strediska Malinné) – za Ružomberkom vodná nádrž Liptovská Mara. LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ Z autostrády odbočíme na mimoúrovňovej križovatke pri Liptovskom Mikuláši smerom do JASNEJ (známe lyžiarske stredisko). Tu prehliadka Demänovských jaskýň a možnosť výletu sedačkovou lanovkou na Chopok. Návrat tou istou cestou späť.

Žilina - Ružomberok – Malinné (130 km)
Popis trasy: ŽILINA - STREČNO - KRAĽOVANY – ĽUBOCHŇA (klimatické kúpele) - RUŽOMBEROK (barok. kláštor, pevnôstka sv. Žofie, Liptovské múzeum, galéria akad. maliara Ľ. Fullu, v blízkosti tur. a lyž. strediska Malinné) – za Ružomberkom vodná nádrž Liptovská Mara. Hneď na začiatku Ružomberka pri pútači na ľavej strane cesty, na ktorom je kabínka lanovky, odbočíme vpravo a ideme až po dolnú stanicu kabínkovej lanovky na Malinné, kde odstavíme vozidlo. Kabínkou hore. Prehliadka tur. – lyž. strediska na Malinnom a výstup na vyhliadkový bod Malinné (1209 m). Pešia túra 1 ½ h. Návrat tou istou cestou.

Žilina - Čičmany – Bojnice (150 km)
Popis trasy: ŽILINA - BYTČICA - LIETAVSKÁ LÚČKA - PORÚBKA - POLUVSIE - RAJECKÉ TEPLICE - KĽAČE - RAJEC - ŠUJA - FAČKOV - ČIČMANY-RÁZCESTIE, (možnosť odbočenia do ČIČMIAN - 6 km) – FAČKOVSKÉ SEDLO - KĽAČNO PRIEVIDZA (okresné mesto, pôv. románsky kostol na cintoríne so stredovekým ren. opevnením z konca 15. storočia, barokový kostol a kláštor piaristov s jednotným vnútorným zariadením, pomník SNP na námestí) -
BOJNICE (kúpeľné mestečko, Bojnický zámok – dnes múzeum, gotický farský kostol s barok. vnútor. zariadením, Prepoštský jaskyňa, každoročne sa tu usporadúva Bojnické hudobné leto, term. sírnaté kúpele a term. kúpalisko Čajka, ZOO). Návrat tou istou cestou alebo z Kľačna odbočiť na KLÁŠTOR POD ZNIEVOM a MARTIN.