DSCN0441

Náučné chodníky sú vyznačené turistické rôznej dĺžky a zamerania, ktoré sú vytvorené v prírodne, krajinársky, ale aj kultúrne či historicky zaujímavých alebo typických územiach. V rámci týchto trás sú niektoré vybrané objekty, fenomény alebo zaujímavosti osobitne vysvetlené, na informačných paneloch, ktoré sú postavené na trase náučného chodníka. Náučné chodníky sú súčasťou informačného systému, ktorý okrem nich zahrňuje aj náučné lokality, historické cesty...

Náučný chodník vedie cez sústavu prírodných kaňonov a tiesňav krásnych Jánošíkových dier, ktoré sa nachádzajú v prírodnej rezervácii Rozsutec. Tento chodník je súčasťou Dolných dier kde sa nachádzajú dva vodopády.
Je ľahko zvládnuteľný aj pre rodiny s deťmi či seniorov a časovo sa dá zvládnuť za 2 hodiny.
Môžete tu vidieť veľký skalný kaňon, cez ktorý preteká Dierový potok a krásnu prírodu Malej Fatry.
Ďalej pokračuje chodník smerom na Podžiar po modrej turistickej značke, kde sa Dolné diery končia. V malej drevenici sa môžete občerstviť a posedieť na lavičke. Návrat je po tej istej turistickej značke. Dĺžka náučného chodníka tam a späť je cca 5 km a trvá cca 2 hod. Stúpanie predstavuje 165 m.
Veľký okruh Jánošíkovými Dierami trvá cca 4-5 hod. Prevýšenie predstavuje 625m. Najkrajšiu aj najzaujímavejšiu časť tvoria Horné diery. treba sa pripraviť na väčší počet vodopádov a rebríkov, ktorými sa dostanete až do sedla Medzirozsutce (1200 mnm). Odtiaľto sa môžete dostať aj na Malý Rozsutec či Veľký Rozsutec.
Trasa:
• Malý okruh Jánošíkovými Dierami - Biely Potok (Hotel Diery) - Ostrvné - Podžiar - Vrchpodžiar - Ostrvné - Biely Potok (Hotel Diery)
• Veľký okruh Jánošíkovými Dierami - Biely Potok (Hotel Diery) - Ostrvné - Podžiar - Pod Tesnou Rizňou - Medzirosudce - Pod Pálenicou - Ostrvné - Biely Potok (Hotel Diery)