112

Chystáte sa na túru alebo na výlet? Všetko je už v batohu, ale nezabudli ste ešte na niečo? Núdzové vybavenie a lekárnička patrí k základnému vybaveniu do prírody. S minimom vecí môžete v núdzovej situácii urobiť maximum pre svoju alebo kamarátovu záchranu. Čo by ste teda určite nemali zabudnúť?

Premýšľajte - čo keď sa niečo stane? A že sa toho môže stať veľa: banálne odreniny a zvrtnutým členkom počnúc cez zlomeniny a ťažkým úrazom s bezvedomím končiac. Ale aj taká obyčajná bolesť hlavy alebo zubov dokáže pekne znepríjemniť celodennú túru. Ale nemusí to byť len ochorenie alebo úraz, čo môže z vašej pôvodne poldenný popoludňajšie túry urobiť niekoľkodňovú boj o život (napr. Zblúdení, pád, uviaznutie v ťažkom teréne, lavínová nehoda atď.). Keď už takéto situácie nastanú, je nutné, aby ste ich dokázali čo najefektívnejšie riešiť. Okrem niektorých poznatkov a zručností je potrebné aj patričné vybavenie. Nasledujúci text je zostavený na základe odporúčania Commission For Mountain Emergency Medicine CISA - IKAR, Medical Commission UIAA, Lekárske komisie ČHS a ďalších organizácií zaoberajúcich sa prvou pomocou a záchranou v horách.

Základné vybavenie pre núdzové situácie v horách:

Mobilný telefón
Samozrejmosťou by mala byť nabitá batéria s patričnou kapacitou. Na to pozor, najmä v zime. Nezabúdať na dostatočný kredit. Ten bude potrebný najmä v prípade, že volanie o pomoc nebude realizované cez bezplatné tiesňové linky, ale budete volať priamo na číslo regionálnej záchrannej (horské) služby. Nahlásenie nehody na takéto číslo môže v niektorých prípadoch znamenať značné urýchlenie záchrannej akcie. Ak bude sa nehoda týkať priamo vás a alebo niekoho z vašej skupiny, potom si musíte uvedomiť, že nahlásením nehody na tiesňovú linku vaše telefonovanie zďaleka nekončí. Ba naopak. Napr. bude nutné vybaviť hradenia poskytnutej starostlivosti, vrátane záchrannej akcie, informovať zvyšok skupiny, rodinu, príbuzných, zabezpečiť prevoz atď. Z tohto dôvodu je lepšie paušál než kreditná spôsob úhrady telefónnych hovorov.
Ďalej je nutné vedieť, kam a na aké čísla volať (záchranná služba, horská služba, atď.). Uložte si ich ešte doma. Nezabudnite na telefónne číslo asistenčnej služby poisťovne, u ktorej máte dojednané poistenie! A rovnako tak je nutné si uvedomiť, že v zahraničí bude potreba komunikovať v cudzom jazyku. Máte uložené telefónne číslo na Horskú službu SR? Nie? Tak si uložte 18 300!

Nôž
Viacúčelový, odporúčame s integrovanými nožnicami. Ak máte takýto, potom môžete z vašej lekárničky vyradiť nožnice. Vo väčšine lekárničiek sú rovnako vložené veľmi nekvalitné, tupé nožnice.

Lekárnička

  • Sterilný obväz 6 cm x 5 m, 2 ks (obviazanie rany, núdzová fixácia hornej končatiny)
  • Sterilný obväz 10 cm x 5 m, 1 ks (obviazanie rany, núdzová fixácia hornej končatiny)
  • Hotový obväz č. 4 s dvomi vankúšikmi 1 ks (okrem obviazania rany je použiteľný na zhotovenie tlakového obväzu na zastavenie masívneho krvácania a na ošetrenie pri prenikajúcom poranení končatín alebo hrudníka)
  • Trojrohá šatka 2 ks (použiteľná namiesto obyčajného obväzu, na fixáciu pri zlomenine hornej končatiny a kľúčnej kosti, ako škrtidlo pri masívnom krvácaní z končatín)
  • Sterilná gáza rezaná 1 balíček (priložiť ako krytie pod obväz na ranu s vydezinfikovaným okolím)
  • Elastický obväz (čo najširší) 1 ks (znehybnenie pri poranení menších kĺbov, bandáž končatín pri tzv. autotransfúzii pri veľkých stratách krvi, provizórna fixácia pri poranení hrudníka)
  • Náplasť na cievke 1 ks (univerzálne použitie ako napr. upevnenie obväzu, zhotovenie „motýlika"na zašitie menších rán, provizórne ošetrenie pneumothoraxu a poranenie rebier, fixácia zlomenín prstov)
  • Rýchloobväz 1 balenie ( ako krytie menších poranení na miestach, kde je použitie obväzu problematické alebo nie je nutné, ako napr. menšie odreniny , zakrytie pľuzgierov)
  • Alufólia pre dospelého 1 ks(na celotelové zabalenie ako prevencia celkového podchladenia u vážnych poranení najmä v zimnom období)
  • Mikroténová fólia 20 x 20 cm, 2 ks (k zabráneniu vnikania vzduchu do hrudníka pri poranení jeho steny – pneumothoraxe)
  • Nožničky 1 ks (všestranne využiteľné pri ošetrení poranení)
  • Dezinfekčný prostriedok na kožu v spreji (Jodisol, Dettol, Septonex spray, hypermangán, peroxid vodíka 3%)
  • Tabletky proti bolesti (Paralen, Ibuprofen, Panadol)
  • Tabletky pri zvýšenej teplote (Paralen, Superpyrin, Coldrex, Medipyrin)
  • Tyčinka na pery s vysokým UV faktorom
  • Lieky proti alergii (Fenistil cps + gel, prípadne zakúpený autoinjektor)

+ Ďalšie lieky, ktoré osoba pravidelne užíva podľa nariadenia lekára.

Píšťalka 
Dostanete Ak sa do miest, kde sa nedovoláte telefónom, tak jednou z mála možností, ako na seba upozorniť v prípade nehody, bude pískanie na píšťalke. Volanie o pomoc je tiež riešením, ale je značne vysiľujúce a stačí, aby trochu fúkal vietor, a už mu nie je rozumieť. V horách (najmä v Alpách) je v prípade núdze používaný tzv. Alpsky núdzový signál. Jedná sa o zvukový alebo svetelný signál (pisknutie alebo bliknutie) vyslaný šesťkrát za minútu. Potom nasleduje jednu minútu pauza - počúvame, či niekto neodpovedá. Ak takýto signál zachytíme, tak odpoveďou je signál vyslaný trikrát za minútu. Potom opäť nasleduje minútová pauza - snažíme sa zistiť odkiaľ signál prichádza a prípadne s postihnutým nadviazať kontakt. Z tohto dôvodu je nutné, aby postihnutá osoba vysielala núdzový signál až do príchodu záchrancov. Značne to zjednoduší a urýchli jej nájdenie. Píšťalka nemusí byť použitá len na vysielanie núdzového signálu, ale môže značne uľahčiť aj komunikáciu v skupine, napr. Pri spúšťaní záchranca so zranenou osobou v členitom teréne alebo za zlých poveternostných podmienok. Je vhodné, aby píšťalka bola z plastu - kovová v zime primŕzať k perám.

Čelovka
Ideálne s LED diódami - malá, skladná, ľahká, vydrží dlho svietiť a prakticky nie je potreba náhradná žiarovka. V prípade dlhodobejšej akcie odporúčame náhradné batérie.
Tip: Niektoré moderné čelové svetlá ako napr. Čelovka T-Trail Mammut majú ako jeden z módov svietenia aj alpský núdzový signál.

Sviečka
Zdroj svetla a tepla. Vykoná dobrú službu pri núdzovom bivaku - napr. K roztaveniu snehu na vodu. Ale môže poslúžiť aj ako vosk na lyže a pásy pri skialpové túre.

Zapaľovač
Odporúčame miesto zápaliek. Zapaľovač vydrží oveľa dlhšie. Spolu so sviečkou nutné chrániť pred vlhkosťou - zabaliť do igelitového vrecka.

Bivakovací vak
Odporúčame väčší typ - pre dve osoby. Je len o málo ťažšie ako žďárák pre jednu osobu, ale pri záchrane má oveľa väčšie využitie (prekrytie zraneného, zabalenie aj veľa oblečené osoby, termozábaly, núdzové prístrešie, bivak, nosidlá, sklz, improvizovaná fixácia atď.).

Malá karimatka
Dnes je už bežnou súčasťou chrbtové výstuhy väčšiny batohov. Pokiaľ ju vo svojom batohu nemáte, tak ju vrelo odporúčame zaobstarať. Stačí odstrihnúť z normálnej karimatky kus o rozmeroch cca 50 x 40 cm, prehnúť napoly a vložiť do batohu. Týmto získate nielen podložku na sedenie, ale aj výbornú pomôcku pre fixáciu pri poranení končatín, krčnej chrbtice a pod. Ak má každý člen skupiny vo svojom batohu túto karimatku, zaručene nebudete riešiť problém, čím vypodložiť nosidlá pri núdzovom transporte zraneného.

Ceruzka + papier
Hodí sa k zaznamenanie dôležitých informácií (napr. O stave pacienta, o mieste nehody, atď.). Vhodné, najmä ak sa z miesta nehody nemôžete dovolať a posielate niekoho nehodu nahlásiť a potrebujete mať istotu, že vaše informácie oznámi kompletné a neskreslené. Rovnako tak je potreba opakovane zaznamenávať výsledky vyšetrení pacienta (úroveň vedomia, tepovú a dychovú frekvenciu atď.). Len tak si dokážete urobiť predstavu o závažnosti zdravotného stavu ao jeho možnom vývoji.

Na čo ďalej nezabudnúť
Mali by ste mať zodpovedajúce zásobu pitia a jedla, rezervné oblečenie, osobné doklady, finančnú hotovosť a pri ceste do zahraničia adekvátne poistenie. Ďalej odporúčame do výbavy zaradiť sadu okrúhlych pomocných šnúr o priemere 6 mm (dĺžky 2 x 1,5 m, 1 x 3 m, 1 x 5 m) a zošitou plochou slučku dĺžky 120 cm. S týmito slučkami je možné realizovať väčšinu záchranných techník - od jednoduchých kladkostrojov pre vytiahnutie postihnutého z ľadovcovej trhliny cez zložitejšie systémy pre záchranu v stene po vyviazanie nosidiel alebo svozného prostriedku z lyží.

A je to v suchu
Veci, ktoré by mali zostať v suchu by mali byť chránené proti vode a vlhkosti. Preto používajte na elektroniku, spacák, mapu alebo náhradné oblečenie vaky alebo obaly s rolovacím uzáverom.

Viac informácii na +421 908 331 449.