solnajaskyna uteczmesta

Na predmestí mesta Žilina v Považskom Chlmci v údolí medzi zalesnenými vrchmi neďaleko od Budatínskeho zámku a sútoku riek Kysuca a Váh sa nachádza nový zrubový drevodom. Krása smrekovej guľatiny sa tu spája s umením rúk slovenských majstrov. Všadeprítomná je aj vôňa dreva. Vo vnútri je možné objaviť unikátne rekondičné a liečebné zariadenie - soľnú jaskyňu.

Tu v prítmí a za zvukov relaxačnej hudby odpočívajú a liečia sa jej návštevníci. Vdychujú slaný vzduch podobný tomu pri mori, pozorujú deti hrajúce sa v soľnom pieskovisku, alebo len tak relaxujú. Niekedy im oči zablúdia ku jazierku, k stalaktitom visiacim zo stropu alebo k makete banského vozíka naplneného soľou.
Uvoľnenie telesné aj duševné sa priam ponúka...

Naša jaskyňa:

1. kompozícia
V našej jaskyni nájdete soľ z predhistorických morí vyťaženú z troch poľských baní, krištalickú soľ z Pakistanu ako aj morskú soľ a soľ z Mŕtveho mora. Obloženie stien je umelecky spracované do farebných obrazcov, ktoré je možné na želanie podsvietiť a vytvoriť tak rozprávkovú atmosféru. Interiér dopĺňajú prvky z borovicového dreva, detské soľné pieskovisko, jazierko so slanou vodou (soľankou) a maketa banskej štôlne s vozíkom naplneným soľou.

2. technológia
Podlahové kúrenie zohrieva soľ vysypanú na podlahe, čím dochádza k jej vyparovaniu a tvorbe suchého aerosolu. Pomocou dvoch klimatizačných jednotiek a jazierka udržiavame v jaskyni teplotu okolo 22 °C a vlhkosť okolo 50%. Skrytý mohutný ventilačný systém podľa potreby v okamihu vymení vzduch.

3. hygienické opatrenia
O hygienickú nezávadnosť zariadenia sa pravidelnou údržbou stará jeho obsluha. Okrem toho je ventilačný systém vybavený UV lampou a klimatizačné jednotky antibakteriálnymi tabletami. Pravidelne sa používa tiež germicídny žiarič.

4. certifikáty a povolenia
Na celé technické vybavenie a materiály použité v našej jaskyni máme certifikáty s prehláseniami o zhode s normami platnými v Európskej únii a hygienické atesty. Prevádzku našej jaskyne schválil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

5. objednávky a prevádzkový čas
Vzhľadom k tomu, že kapacita Soľnej jaskyne je obmedzená, je vhodné si termín návštevy objednať. Môžete tak urobiť osobne, alebo telefonicky. Soľná jaskyňa je otvorená každý deň v čase od 9,00 do 21,00 hod. Ak si neželáte prítomnosť detí, uveďte to prosím pri objednávke. Pri Vašom príchode si môžete ďalej vybrať osvetlenie a hudbu (pre deti ponúkame rozprávky a detské pesničky). Na Vaše želanie vypneme (alebo zapneme) aj klimatizáciu, ktorá býva zapnutá len ak sú vonku vysoké teploty.

6. návšteva
Návšteva trvá 45 minút a začína sa vždy v celú hodinu. Pred vstupom sú pripravené jednorazové návleky na obuv, ktoré je nutné použiť. V Soľnej jaskyni sa nachádza 8 polohovateľných ležadiel LAFUMA. Sú určené pre platiacich hostí. Deti do 6 rokov, ktoré majú pobyt zdarma odpočívajú na ležadle so sprievodnou osobou, alebo (čo je častejší prípad) sa hrajú s pripravenými hračkami na podlahe, ktorá je pokrytá cca 10 cm vrstvou soli. Atmosféru dokresľuje relaxačná hudba a rôzna úroveň osvetlenia. Hudbu aj osvetlenie si môžu návštevníci zvoliť.

7. náš zrub a jeho okolie
Náš zrub, ktorý v priebehu mája a júna 2005 zrealizovala firma Drevodom Rajec, poskytuje okrem Soľnej jaskyne aj ďalšie služby: - soľný miniobchod, v ktorom nájdete soľ v rôznych formách - občerstvenie (nápojový automat Nescafé s ponukou výbornej kávy, čokolády a čaju a chladnička s nápojmi od firmy Coca-cola) - hygienické zázemie tvoria toalety a umyvárky, v ktorých sa myslí aj na deti (prebaľovací pult, nočníky a sedátka na WC) - detské ihrisko - parkovisko.

Cenník v Soľnej jaskyni
Jednorazový vstup 5 €
Jednorazový vstup zvýhodnený (Študenti, dôchodcovia, ZŤP) 4 €
Jednorazový vstup detský (deti 6 - 15 rokov) 2,50 €
Dieťa do 6 rokov s platiacou dospelou osobou zdarma

Podrobnejšie informácie na: 0903 358 414

 

 

Kde nás nájdete