1361909275 23Literárna expozícia inštalovaná v budove hájovne pod Babou horou, bola sprístupnená v októbri 1979 v rámci 25. Hviezdoslavovho Kubína. Je to prvé skutočne literárne múzeum na Slovensku, venované dielu básnika. Expozícia chce na jednej strane predstaviť prostredie, v ktorom básnik čerpal inšpirácie a na druhej strane približuje dielo od jeho vzniku, prvého vydania tlačou cez všetky doterajšie vydania a odraz v iných umeniach.

Vstupný priestor do expozície – pitvor aj predná izba je štylizovanou rekonštrukciou pôvodného obytného priestoru hájnickej rodiny. Ďalšia miestnosť sprítomňuje básnika a jeho dielo cez pracovný kútik s rukopismi na pracovnom stole. Nechýba ani povestná pelerína, charakteristická časť odevu básnika. Pracovňu dopĺňajú artprotisy akad. maliarky Evy Trizuljakovej.

Stredná miestnosť predstavuje dielo v knižnej podobe. Približuje martinské prostredie, ktoré uviedlo dielo po prvýkrát v Slovenských pohľadoch i ďalšie reedície, preklady Hájnikovej ženy.

Poslednú miestnosť možno označiť ako prezentáciu Hájnikovej ženy cez výtvarné, dramatické a filmové spracovanie. Hájnikovu ženu vo výtvarnom umení predstavujú viacerí maliari a ilustrátori (Ľ. Fulla, M. Benka).Súčasťou expozície je možnosť multimediálnej prezentácie Hviezdoslavovej tvorby.
V pôvodnej hájovni ktorú navštevoval P.O.Hviezdoslav a ktorá v roku 1912 vyhorela /na jej základoch bola postavená súčasná budova/ sa v roku 1904 narodil prozaik Milo Urban. Jemu je venovaná expozícia v susednom objekte, ktorý patrí do areálu hájovne.

Otváracie hodiny 
15.4. - 31.10.
Pondelok zatvorené
Utorok - Sobota 9:00 - 16:30 h
Nedeľa 10:30 - 18:00 h
1.11. - 14.4.
Pondelok - Nedeľa: len vopred ohlásené návštevy

VSTUPNÉ:
deti do 6 r. zdarma
deti, študenti, dôchodci a ZŤP 1,- €
dospelí 2,- €

Podrobnejšie informácie na: 

tel. +421 907 114 021,  +421 43 586 47 80 
e-mail:Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
www.oravskemuzeum.sk

 

  

Kde nás nájdete?

Galéria