Rímsko - katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke, bol vysvätený 18.7.1998. Architektonické a výtvarné riešenie stavby rešpektuje tradičné stavebné postupy a materiály. Kameň, masívne drevo a drevená šindľová krytina sú výrazovými prostriedkami charakteristickými pre danú lokalitu. Použitie týchto materiálov vytvára predpoklady pre uplatnenie atribútov ľudovej architektúry aj pri moderne poňatej stavbe, ktorá chce byť zároveň pokusom o zachovanie a podporu domácej architektúry vychádzajúcej z tradícií regiónu.
Európsky inštitút kultúrnych trás so sídlom v Luxemburgu projekt interiéru tohto kostola ocenil II. miestom za vidiecku architektúru vo východnej Európe. Novostavba je na rozdiel od novostavieb kostolov v iných obciach ukážkou citlivého použitia prírodných materiálov Kysúc - kameňa a dreva na sakrálnu stavbu.
Pochádza z pera či skôr ceruzky architektov z architektonického ateliéru Ivana Jarina a architektov Ladislava Mirtu a Mariána Kohana.
Nádherne korešponduje s hornatým terénom, odvoláva sa na krásu starých drevených kostolíkov. S úctou podobnou ľudovej architektúre sa skláňa kopírujúc tvar pahorka na ktorom sa nachádza, a zároveň sa hrdo týči nahor jednoduchou vežou. Aj interiér s jasnými citáciami prvkov ľudovej architektúry vytvára z tohto malého a zároveň veľkolepého priestoru skvelý zážitok.
Projekt interiéru Kostola sv. Andreja-Svorada a Benedikta v Radôstke na Kysuciach ocenil Európsky inštitút kultúrnych trás v Luxembursku v roku 1999 druhým miestom za vidiecku architektúru vo východnej Európe.
Spomínané ocenenie je o to hodnotnejšie, že ju získala Radôstka , malá kysucká obec s 840 obyvateľmi , ktorá kostol v celkovej hodnote 20. miliónov korún vybudovala doslova vlastnými rukami. Kostol , ktorý 18. 07. 1998 konsekroval otec kardinál Ján Chryzostom Korec, je dielom mladých architektov Ivana Jarinu a Ladislava Mirtu. Dreveným šindľom a výzdobou interiéru aj exteriéru tradičnými ľudovými motívmi je chrám zároveň pripodobnením k typickej kysuckej drevenici, pričom viaceré jeho atribúty sú dielom miestnych majstrov, ktorí dodnes zachovávajú staré remeselné techniky predkov.
ThDr. Marián Šuráb, v tom čase farár v Starej Bystrici a iniciátor myšlienky stavby kostola nazval tento architektonický klenot „ katedrálou z dreva „.Udivujúce je , ako malá kysucká obec dokázala za štyri roky vystaviť taký monumentálny , vzácny a umelecky prepracovaný chrám . Starosta obce Jaroslav Fekula, ktorému bremeno stavby azda najväčšmi ležalo na pleciach , povedal: „Myšlienka vlastného kostola bola taká silná, že zapôsobila na celú dedinu a razom sa zmenila na želanie.
Pre viac informácií volajte:
Telefón: 041 4395 162
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.