lipmuzeumrozumberok

Liptovské múzeum v Rožumberku bolo založené v roku 1912 skupinou nadšencov okolo Artúra a Júliusa Kűrthiovcov, zoskupených v Liptovskej muzeálnej spoločnosti. Od roku 1937 múzeum sídli v reprezentatívnej budove, postavenej v 30. rokoch 20. storočia podľa projektu významného ružomberského architekta Vojtecha Donnera (1901 - 1945).

Mecénom výstavby novej muzeálnej budovy, jednej z prvých účelových stavieb svojho druhu na Slovensku, bolo mesto Ružomberok. Stavbu realizoval miestny staviteľ Július Záchenský. Expozície múzea ponúkajú návštevníkovi komplexný obraz o živej i neživej prírode Liptova, významných archeologických nálezoch a lokalitách, jeho histórii od najstarších čias po súčasnosť i možnosť pokochať sa skvostami umeleckohistorických pamiatok regiónu, vystavenými v Galérii sakrálneho umenia a expozícii Štefana Šovánku. Osobitná pozornosť je venovaná histórii výroby papiera na Slovensku a osobnosti Andreja Hlinku. Súčasťou ponuky je aj množstvo kultúrnych a vzdelávacích podujatí, výstavných projektov, vrátane národných a medzinárodných prehliadok umeleckej fotografie, tradične spájanej s tvorivým autorským zázemím Ružomberka a inštitúciou Liptovského múzea.

Stále expozície
geológia, paleontológia a botanika, zoológia, archeológia, feudalizmus a cechy, národopis, sakrálne umenie, dejiny Liptova 1848 - 1945, život a dielo Andreja Hlinku, história výroby papiera na Slovensku

Otváracie hodiny
Po - Pia 8.00 - 16.00, posledný vstup o 15.00
So - Ne 13.00 - 17.00, posledný vstup o 16.00

 Kontakt: 044/432 24 68

 

Kde nás nájdete?