rozhledna

 

Na vrchole kopca Oblaz v blízkosti centra obce vyrástla tridsať metrov vysoká rozhľadňa.K novej turistickej atrakcii v Terchovej vedie po lesnom chodníku nová trasa s informačnými tabuľami, ktoré približujú faunu a flóru v Terchovskej doline.

Keď v roku 1935 v Terchovej nakrúcali dnes už legendárneho Jánošíka s Paľom Bielikom, na Oblaze stála rekvizita šibenice, na ktorej hlavného hrdinu popravili. Na tom istom mieste dnes stojí rozhľadňa, ktorej ramená predstavujú pomyselnú šibenicu.

K novej turistickej atrakcii v Terchovej vedie po už existujúcom lesnom chodníku nová trasa s informačnými tabuľami, ktoré približujú faunu a flóru v Terchovskej doline. 

Tabule sú vybavené QR kódmi. Tie záujemcu o podrobnejšie informácie presmerujú na webovú aplikáciu, kde si môže vedomosti rozšíriť o informácie k témam, ktoré na celkovo desiatich paneloch propagujú výnimočnú prírodu v okolí Terchovej. A to nielen v slovenskom, ale aj anglickom jazyku.

Vysoký záujem

Oblaz je pre Terchovčanov symbolom a miestom emócií. Mnohé dejinné udalosti sa udiali na tomto mieste takmer v úplnom centre obce, ktorá má dnes viac ako 4-tisíc obyvateľov.

Z histórie

„Koncom 19. storočia Terchovú postihol mor a veľa obyvateľov na jeho následky zomrelo. Sú pochovaní v spoločnom hrobe, ktorý bol na úpätí kopca, a dodnes tam je kríž, ktorý pripomína túto udalosť. Na konci Druhej svetovej vojny sa tu opevnili Nemci, keď sa bránili postupujúcim Rusom, ktorí oslobodzovali Terchovú, a veľa z nich tu položilo svoje životy. Kopec bol posiaty guľkami zo zbraní a presiaknutý ľudskou krvou," vracia sa do minulosti Milan Laurenčík.

Autorom návrhu celého projektu je Alojz Mucha, ešte činný muzikant legendárneho terchovského zoskupenia bratov Muchovcov. Okrem rozhľadne a náučného chodníka bude mať projekt podporený Európskou úniou ešte jednu dominantu.

Výsadbou smrekovca opadavého by po čase malo na Oblaze vzniknúť "Terchovské srdce". To by pripomínalo potrebu ochrany prírody. Inšpiráciou pre autora myšlienky bola terchovská pieseň: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí..."

Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. l Telefón:+421 908 331 449

 

Mapa