Ostatné


podujatia09

Krajina pod majestátnym Mníchom, opradená mnohými tajomnými legendami a mýtmi. Ich zásluhou sa o nej podarilo v priebehu rokov vytvoriť dojem kúska nášho sveta, kde majú magické tajomstvá zelenú. O podstatnú časť mytologického chápania Terchovej sa "postaral" miestny rodák, Juraj Jánošík. Práve o jeho neuveriteľných kúskoch, či skôr kusoch, sa šírili legendy, z ktorých väčšina bola dávaná do bezprostrednej súvislosti so zbojníkovým rodiskom.


DSCN0725

Vrátna je súčasťou Národného parku Malá Fatra a so svojím okolím patrí k turisticky najpríťažlivejším lokalitám na Slovensku. Rozmanitá a nevšedná krása, ďaleké výhľady a ľahký prístup vytvorili z Vrátnej doliny turistické centrum vyhľadávané domácimi a zahraničnými turistami. Vrátna a jej okolie poskytujú veľké možnosti výberu túr od ľahkých až po ťažké turistické cesty.


Terchovska muzika 01-1024x682

Terchovská muzika je od 5. 12. 2013 zaradená do Svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Rozhodol o tom Medzivládny výbor UNESCO na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva v azerbajdžanskej metropole Baku. Ide o najvýznamnejšie a najvyššie ocenenie vôbec, aké sa tradičnej kultúre môže dostať. Pre Slovensko a Obec Terchovú, ktorá bola žiadateľom o zápis je to obrovský úspech a pozitívna propagácia vo svete. 


zazriva

 

Za dávnych čias, približne v roku 1552, keď v hustých oravských horách bola pánom prevažne divá zver, pri zurčivom potôčku čistej vody sa na dnešnom území Zázrivej-Ústredia usadil Greguss Zázdriwský.
Zázdriwský a jeho potomkovia začali klčovať stromy, aby mohli zasiať obilie. Trvalo celé storočia, kým ich tvrdá práca vtlačila chotáru Zázrivej dnešnú podobu.

Zázrivá bola založená na území panstva oravského hradu ako valaská obec. Prvá písomná zmienka o Zázrivej je z r. 1556.

bela

Vychvaľovať sa zbojníckou tradíciou je už nemoderné, veď kto by dnes veril, že niekto bohatým bral a chudobným dával. Naši predkovia hľadali a nachádzali dejinnosť v každodennej práci. Kto podvádzal, dobehol často sám seba, pretože i v ľudskom pozemskom živote občas zasiahne blesk z jasného neba, aby uviedol všetko nespravodlivé do pravdivejších koľají.