Cirkevné stavby


IMG 2833Kostol Sv Cyrila a Metoda sa nachádza v centre obce Terchová. Terchovský kostol s cyrilo-metodským patrocíniom predstavuje skutočnú architektonickú dominantu tejto malebnej doliny. Stal sa vyhľadávaným miestom pre návštevníkov okolitého kraja. Kto ho mal príležitosť bližšie spoznať, bude vedieť prečo. Ku kostolu patrí betlehem, ktorý je dielom tunajších chlapov, rezbárov, konštruktérov, elektromechanikov, ktorí vložili kus vlastného fortieľu i voľného času do tohto, dnes už široko – ďaleko známeho projektu.


IMG 2789Mmedzi najvyhľadávanejšie miesta v Terchovej patrí vrch Oravcové, kde uprostred nádhernej prírody stojí Krížová cesta. Začína sa nad Ďurkovým lazom pri Roľníckom družstve Terchová a jej autorom je akademický sochár, tunajší rodák, Milan Opalka. Krížová cesta je postavená zo skla a kameňa, vyťaženého pred vyše sto rokmi v Terchovej.

symbolicky cintorinSymbolický cintorín v Malej Fatre sa nachádza neďaleko Chaty Vrátna v závere Vrátnej doliny. Cintorín bol otvorený a posvätený 25. júla 1998 ako v poradí tretí slovenský symbolický cintorín venovaný obetiam nešťastí v horách. Na cintoríne sú tabuľky s menami obetí. Cintorín vybudovala Horská služba.


kastielradola uteczmesta

Kaštieľ Radoľa patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Okolnosti stavby kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné. Poznatky z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia. Pôvodne to bola štvorcová dvojpodlažná stavba s jedným obytným priestorom v každom podlaží, teda skôr obytná veža, aké majú svoj pôvod v stredoveku. V druhej polovici 17. storočia došlo k prestavbe objektu, zrejme v súvislosti s rozvojom majera, ktorého objekt kaštieľa sa stal centrom.

radostkaRímsko - katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke, bol vysvätený 18.7.1998. Architektonické a výtvarné riešenie stavby rešpektuje tradičné stavebné postupy a materiály. Kameň, masívne drevo a drevená šindľová krytina sú výrazovými prostriedkami charakteristickými pre danú lokalitu. Použitie týchto materiálov vytvára predpoklady pre uplatnenie atribútov ľudovej architektúry aj pri moderne poňatej stavbe, ktorá chce byť zároveň pokusom o zachovanie a podporu domácej architektúry vychádzajúcej z tradícií regiónu.


sobasnypalac

Sobášny palác v Bytči je súčasťou známeho zámockého areálu a patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Samotný areál pozostáva z renesančného kaštieľa so štvorcovým pôdorysom (od roku 1970 národná kultúrna pamiatka), Sobášneho paláca, pôvodne staršej budovy prestavanej v klasicistickom štýle a vstupnej budovy z konca 19. storočia.