Sochy, pomníky

DSC02815

Krajina pod majestátnym Mníchom, opradená mnohými tajomnými legendami a mýtmi. Ich zásluhou sa o nej podarilo v priebehu rokov vytvoriť dojem kúska nášho sveta, kde majú magické tajomstvá zelenú. Skutočnosť je však, ako sa to v podobných prípadoch stáva, prozaickejšia. Rovnako tak korene pátrania po oných legendách, či mýtoch. O podstatnú časť mytologického chápania Terchovej sa "postaral" miestny rodák, "zbojnícky kapitán hôrnych chlapcov", Juraj Jánošík. Práve o jeho neuveriteľných kúskoch, či skôr kusoch, sa šírili legendy, z ktorých väčšina bola dávaná do bezprostrednej súvislosti so zbojníkovým rodiskom. Socha Juraja Jánošíka je vyhotovená z ušľachtilého oceľového plechu v nadživotnej veľkosti a meria 7 a pol metra.

pamatnikpartizani

"Na večnú slávu synom Francúzska"
Na kopci Zvonica sa nachádza pamätník Francúzskych partizánov. Postavený bol zo spišskáho bieleho travertínu, v rokoch 1952 - 1956 na počesť francúzskych partizánov, ktorí padli počas SNP. V kryptách pod pamätníkom je pochovaných 24 partizánov. Pri pamätníku Francúzskych partizánov na Zvonici sa každoročne konajú spomienkové oslavy pri výročí SNP.


gulee

V blízkosti križovatky ciest - smer Bíla a smer Klokočov stoja dva guľaté balvany o priemere asi 70 cm. Ty boli privezené v roku 1928. Materiál na stavbu dovážali po úzkokoľajovej železnici z kameňolomu v osade Kornica. Práve vtedy sa začali z kamennej steny dlhej 3OO m a vysokej približne 15 - 25 metrov pri odstreloch vylupovať bizarné guľovité útvary. Mnohé z nich zostali dodnes ležať na mieste, kde dopadli a dva boli postavené vedľa asfaltky na obdiv turistom.


florianuv

Dvojpodlažný remeselnícky, pôvodne farbiarsky dom, situovaný v historickom centre mesta Dolný Kubín, bol vybudovaný v 18. storočí. Od konca 19. storočia bol používaný už len na bývanie. Po požiari Dolného Kubína (1893) ho získal Jozef Kohúth, významný historik a monografista Oravy, ktorý v ňom býval až do svojej smrti v roku 1900. Časom dom prešiel do majetku rodiny Herkeľovcov.


1361897991 47

Pamätný dom slovenského realistického spisovateľa, dramatika a lekára Martina Kukučína (17.5. 1860 Jasenová – 21.5. 1928 Pakrac, Chorvátsko) stojí v dedine Jasenová, vzdialenej 5 km od Dolného Kubína. Zachoval sa najmä zásluhou rekonštrukcie v roku 1960, keď bol aj sprístupnený verejnosti. Dal ho postaviť spisovateľov otec Ján Bencúr v roku 1856, ako o tom svedčí nápis vyrytý do hrady v prednej izbe.